Učna pot za vse

V sklopu projekta MOZAIK (podukrep 16.9), smo v Mozaiku dobrot, ob sodelovanju z partnerskimi kmetijami (ekološka kmetija Jurič, čebelarstvo Braunsberger, kmetija Tomše) razvili zanimiv sklop delavnic, namenjenih otrokom in mladostnikom. Dovolite, da vam jih predstavimo.

PREDSTAVITEV VODILNEGA PARTNERJA IN PARTNERSKIH KMETIJ:

Vodilni partner

Vodilni partner projekta je  Mozaik dobrot, Zavod za zaposlovanje invalidnih oseb Fram, Tajna 26, 2313 Fram. Delovni program Zavoda je usmerjen v pridelavo in predelavo različnih živilskih izdelkov in pridelkov. Pripravljamo pekovske in slaščičarske izdelke katere tržimo direktno končnim kupcem, šolam in vrtcem. Ter posredno preko trgovin. Pekovske proizvode, ki jih ponujamo, prepoznate po bogatem in tradicionalnem okusu. Ker zelo dobro poznamo zahteve lokalnih potrošnikov glede okusov in načina priprave hrane, v svoje recepture vnašamo  tradicionalne okuse in postopke, hkrati pa sledimo trendom sodobnega prehranjevanja. Preko naših proizvodov okusite tradicijo s pridihom modernosti.

Partnerske kmetije

Kmetija Jurič se že več let ukvarja z ekološkim poljedelstvom in živinorejo.  Je kmetija s Framskega Pohorja in ponuja ekološke pridelke in izdelke.

Tomše Edvard, nosilec dopolnilne dejavnosti na kmetiji se že več let generacij ukvarja z živinorejo. Prav posebno »mesto« na njihovi kmetiji ima dopolnilna dejavnost:  peka kruha v krušni peči.

Kmetija Braunsberger se ukvarja s čebelarstvom.  Njihovi izdelki so lokalni, kvalitetni ter inovativni in so lahko čudovito darilo za vsakogar. Vsak medeni izdelek ima svojo zgodbo, ki ljudi osvešča o pomenu čebel ter njihovem življenju.

PROGRAM DELAVNICE UČNA POT ZA VSE :

Z namenom da otroci dobijo neposredno izkušnjo kako se zdravo prehranjevati, živeti v sožitju z naravo, in skrbeti za varovanje narave in njenih darov omogočamo izobraževalno/učno delavnico UČNA POT. Skozi neformalni način izobraževanja, z izredno zanimivo in poučno zgodbo o PIŠKOTU SREČE, katera je sestavi del programa UČNA POT želimo približali tematiko zdravega življenjskega sloga in odgovornega ravnanja z naravo na  njim razumljiv in preprost način.

Človek kot sodelavec narave s svojo dejavnostjo nadgrajuje njene naravne danosti. Preko UČNE POTI želimo doseči večjo ustvarjalnost udeleženih in njihovo povezanost z naravo in njenimi danostmi. Želimo da udeleženci prepoznajo svoje sposobnosti in ustvarjalne potenciale. S spodbujanjem ustvarjalnega mišljenja v stiku z naravo se razvija posameznikova kreativnost. Hkrati pa pomeni učna pot možnost vseživljenjskega učenja z okoljem.

Ponujamo izobraževanje: UČNA POT, kjer lahko otroci preko posebnih /novih metod dela doživijo edinstveno izkušnjo katera vključuje dediščino pokrajine in temelji na občutenju, raziskovanju in ustvarjalnosti. Ponujena jim bo možnost obiska partnerskih  kmetij, in pridobitve novih znanj s področja pridelave hrane, ohranjanja kulinarične dediščine in skrb za varstvo okolja in narave.

«PIŠKOT KI JE ISKAL SREČO«

V okviru delavnice UČNA POT ZA VSE bomo na poljuden, zanimiv in preprost način prestavili zgodbo skozi katero želimo vključene ozavestiti kako malo je potrebno za boljši jutri. Cilj je dvig ozaveščenosti o varovanju naravnih darov in narave, ter oblikovanje odgovornega ravnanja do okolja preko podajanja zanimive zgodbe.

Zgodba govori o piškotu,  ki je skupaj z ostalimi prijatelji piškoti bil narejen v veliki tovarni. Da je lahko postal veliki piškot je moral zaužiti veliko bele moke, sladkorja, maščob, dodatkov in barvil. Kar hitro je postal velik in zato je s svojimi prijatelji moral zapustiti tovarno. Veliki tovornjaki so prišli ponje, in jih odpeljali v trgovske centre in trgovine, kjer so jih postavili na trgovsko polico.  Piškoti so bili na polici dan , dva , tri, mesec, leto…… Kar išče se ni zmenil zanje.  Dolgo dolgo časa so žalostno posedali na polici. Ker niso vedeli kakšna bo njihova usoda, glede na to da jih prav nihče ne želi, so stvari vzeli v svoje roke. Pobegnili so iz trgovine in se podali v svet. Niso vedeli ne kod ne kam. Hodili so in hodili in prišli do Kmetije Jurič. Gospa Jurič jih je lepo sprejela, z njimi poklepetala. Povedali so ji kaj vse so doživeli, in da so žalostni da se prav nihče ne zmeni zanje. Hitro jim je bila pripravljena priskočiti na pomoč. Ponudila jim je sveža domača jajca. Z veseljem so jih vzeli škatlo oz. dve. ter se nato podali naprej. Prišli so do kmetije Tomše. Tam je omamno dišalo po domači marmeladi. Z gospodarico so poklepetali, ji povedali svojo zgodbo. Dala jim je kozarček okusne hruškove marmelade, iz sveže nabranih hrušk avtohtonih slovenskih sort. Šli so naprej in se ustavili pri kmetiji Braunsberger. Tudi tam so bili lepo sprejeti in s strani gospodarja dobili en velik kozarec medu.

Šli so po poti naprej. Spraševali so se kaj naj naredijo z vsemi temi dobrinami ki so jih prejeli. Vendar so ob pogledu na Zavod Mozaik dobrot takoj vedeli da so na pravi poti. Potrkali so, in povedali svojo zgodbo, vse od začetka …. Pridni delavci mozaika so staknili glave in prišli do ideje. Z pomočjo dobrin ki so jih prejeli na kmetijah bodo piškotke preobrazili v okusne piškote, katerim se ne bo mogel upreti prav nihče. Piškoti so bili nad idejo naravnost navdušeni. Pridne roke  delavcev so hitro  šle na delo:  piškotkom so odvzele beli sladkor in jih nadomestile z medom, nadomestke jajc so zamenjala sveža jajca, barvila in arome so se poslovile, nadomestila jih je okusna domača marmelada. Piškoti so bili nad preobrazbo navdušeni. Tako zelo, da so si zaželeli da se njihovo število poveča, da dobijo nove prijatelje. Ja tudi tej želji so v Mozaiku prisluhnili. Piškoti so tako dobili veliko novih prijateljev. Skupaj sedaj v trgovinici Mozaika dobrot  čakajo na svoje kupce. Veseli so, saj jih imajo sedaj ljudje zelo radi. Hitro posežejo po njih in se z njimi posladkajo. Posladkajte  se z njimi tudi vi.

Preko UČNE POTI bo zgodba o PIŠKOTU SREČE  predstavljena na izredno zanimiv in dinamičen način. In sicer se bodo udeleženci preskusili v iskanju surovin za »preobrazbo« piškotov. Skozi učno pot na partnerskih kmetijah bodo nabrali vse potrebne surovine, in jih ob zaključku pri vodilnem partnerju uporabili za izdelavo okusnega in zdravega piškota.

UČNA POT bo enodnevna izkušnja, v časovnem obsegu cca. 4 ure. Sestavljena bo iz ogledov vsake izmed partnerskih kmetij, iskanju surovin za izdelavo piškota, z zaključno fazo izdelave piškota pri vodilnem partnerju.